Aktualny status Corona COVID19 / Informacje o Ukrainie

Stan obecny - Corona/Ukraina:

  • Ruch towarowy w Niemczech: duża ilość towarów w okresie wielkanocnym, niektóre z nich z minimalnymi opóźnieniami - dostawy towarów na ogół docierają na czas do wszystkich miejsc przeznaczenia w Niemczech. W niektórych przypadkach czas tranzytu może się wydłużyć o 3-4 dni. Oczekuje się, że sytuacja ulegnie poprawie po Świętach Wielkanocnych od 25 kwietnia 2022 r.
  • Ruch towarowy Europa: częściowo opóźniony - dostawy towarów do/z Europy odbywają się tylko w ograniczonym zakresie z powodu globalnego niedoboru kontenerów. - Z powodu wojny na Ukrainie w transeuropejskim ruchu towarowym brakuje wielu kierowców ciężarówek.
  • Sytuacja dostawców wykładzin podłogowych: W większości przypadków napięte do bardzo napiętych. W przypadku wszystkich rodzajów podłóg występują pojedyncze wąskie gardła w dostawach, a w niektórych przypadkach dłuższe terminy dostaw. Z Ukrainy pochodziło ponad 50% warstw wierzchnich parkietu dębowego dla wszystkich europejskich producentów parkietu. Ze względu na wojnę wszystkie tartaki na Ukrainie są zablokowane, co doprowadziło do ogromnego niedoboru warstw wierzchnich parkietu dębowego. Wielu europejskich producentów parkietów nie jest obecnie w stanie produkować parkietów dębowych. Niedobór gazu powoduje problemy z podstawowymi surowcami do produkcji podłóg. Prowadzi to do ograniczenia produkcji laminatów i płyt winylowych na podłożach HDF. Wiele parkietów nie jest już dostępnych u producentów. W przypadku niektórych parkietów i podłóg laminowanych czas dostawy wydłuża się do 14 tygodni. Producenci zwiększają ceny.
  • Magazyny/wysyłka: bez zakłóceń - wysyłka towarów i próbek w naszych magazynach przebiega bez zakłóceń.
  • Ocena sytuacji i prognoza: Pomimo wirusa Corona i wojny na Ukrainie, logistyka towarowa funkcjonuje z minimalnymi ograniczeniami.
    Sytuacja surowcowa staje się coraz gorsza. Bardzo prawdopodobne są dalsze podwyżki cen, a niektóre z nich zostały już ogłoszone.

Corona

Sytuacja w zakresie podaży wykładzin podłogowych pozostanie napięta. Niemcy są największym na świecie producentem laminatów, a światowy popyt na nie jest obecnie ogromny. Wszyscy producenci produkują z maksymalną wydajnością. W przypadku podłóg winylowych i designerskich łańcuchy dostaw surowców zostały zakłócone przez pekińską politykę zerowej emisji dwutlenku węgla. W przypadku parkietu dąb jest towarem deficytowym. Zamówienia należy składać z dużym wyprzedzeniem (3-4 miesiące wcześniej), aby uzyskać pełny wybór ze wszystkich pięter. Dzięki dużym zapasom magazynowym możemy zawsze zaoferować duży wybór podłóg. Jednak obecnie wybór nie jest tak duży jak zwykle, ponieważ wielu producentów nie jest już w stanie realizować dostaw.