Parkiet w jodełkę z wzorem szewronu - francuska jodełka

Stwórz eleganckie podłogi z parkietem szewronowym

Parkiet szewronowy to inna nazwa francuskiego parkietu w jodełkę. Zapewne znasz wzór instalacji w jodełkę - w ostatnich latach zyskał on na popularności, ponieważ doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz. Nazywa się ją również wiązaniem kątowym, ponieważ deski są układane pod kątem względem siebie. Szewron to inny rodzaj więzi kątowej.

Pokaż filtry Filtry

Produkty 5

Zobacz jako Wyłącz tryb Experience Mode Włącz tryb Experience Mode

Produkty 5

Zobacz jako Wyłącz tryb Experience Mode Włącz tryb Experience Mode

Czym się różni parkiet szewronowy od parkietu w jodełkę?

W obu przypadkach parkiet układa się jako wiązanie skośne. W układzie "jodełki" deski parkietowe są ułożone pod kątem względem siebie, ale same deski są pod kątem prostym. Z kolei deski do układania "szewronu" są fazowane na krótkich bokach - zazwyczaj pod kątem 45°, jak w przypadku parkietu Skaben chevron. W ten sposób deski uzyskują kształt rombu. Są one układane w taki sposób, że zawsze stykają się ze sobą zarówno długim, jak i krótkim bokiem. W rezultacie otrzymujemy jeszcze bardziej elegancki wzór jodełki. Ten rodzaj instalacji parkietowej był pierwotnie stosowany przez burżuazję w czasach przed rewolucją francuską, na przykład w pałacu wersalskim. Dlatego też mówi się, że ma ona szczególny charakter.

Zalety parkietu szewronowego

  • Taki sposób montażu sprawia, że parkiet wygląda szczególnie ponadczasowo elegancko. Ponieważ parkiet jest bardzo trwałą wykładziną podłogową, warto wybrać taki wzór instalacji, który nie wyjdzie tak szybko z mody.
  • Parkiet jest dostępny w różnych odcieniach - od bardzo jasnoszarego do jasnobrązowego i bardzo ciemnobrązowego. Można więc znaleźć wariant odpowiedni dla swojego gustu.
  • Ponieważ drewno użyte do warstwy użytkowej może mieć widoczne słoje i sęki, a także wypełnione pęknięcia i dziury, parkiet wygląda bardzo naturalnie.
  • Wielowarstwowa konstrukcja desek parkietowych oszczędza cenne drewno.
  • Parkiet ten jest bardzo trwały. Okres gwarancji wynosi 25 lat w przypadku stosowania w pomieszczeniach użytkowanych prywatnie.
  • Parkiet Chevron jest przyklejany na całej powierzchni podczas montażu. Dzięki temu uzyskuje się bardzo mocne połączenie, zarówno między poszczególnymi deskami, jak i między deskami a podłożem.
  • Parkiet ten jest dopuszczony do układania na wodnym lub elektrycznym ogrzewaniu podłogowym. Temperatura na powierzchni nie może przekraczać 29 °C.
  • Powierzchnia tego parkietu jest zabezpieczona kilkoma warstwami lakieru ochronnego, dzięki czemu jest on niezwykle łatwy w utrzymaniu.

Montaż parkietu Chevron

Połączenia kątowe i w pełni klejone pokrycia podłogowe są zawsze trudniejsze w montażu niż, na przykład, pływające panele podłogowe. W przypadku szewronowego wzoru instalacji dodatkowym czynnikiem jest fazowanie poszczególnych desek. W związku z tym montaż musi być przeprowadzony bardzo ostrożnie i wymagana jest pewna wiedza fachowa. W przeciwnym razie podłoga nie będzie wyglądała naturalnie elegancko, lecz brzydko. O ile samemu nie jest się bardzo zdolnym rzemieślnikiem, lepiej pozostawić układanie tego parkietu profesjonalistom. Ponadto przed ułożeniem parkietu należy odpowiednio przygotować podłoże. Biorąc pod uwagę długowieczność tej podłogi, jest to z pewnością odpowiednia, rozsądna inwestycja czasu i pieniędzy. Przy planowaniu prac należy pamiętać, że przed ułożeniem parkiet potrzebuje 48 godzin na aklimatyzację w pomieszczeniu. W tym celu należy położyć zamknięte opakowania z parkietem płasko na podłodze pomieszczenia. Podczas aklimatyzacji i instalacji temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić od 18 °C do 24 °C. W tym czasie wilgotność względna musi wynosić od 45% do 60%.

Oto jak zbudowany jest ten parkiet

Każda deska tego parkietu składa się z trzech warstw. Górna warstwa jest warstwą użytkową. Składa się on z drewna szlachetnego, np. dębu. Jest on zabezpieczony pięcioma warstwami matowego lakieru akrylowego UV. Oznacza to, że deski podłogowe są gotowe do zamieszkania i nie wymagają dalszej pielęgnacji. Pod warstwą użytkową znajduje się warstwa środkowa i przeciwwarstwa z drewna miękkiego. Ta wielowarstwowa konstrukcja jest bardziej przyjazna dla środowiska niż deski z litego drewna, ponieważ wymaga mniejszej ilości wolno rosnącego drewna szlachetnego. Ponadto warstwa spodnia sprawia, że deska jest mniej wrażliwa na zmiany kształtu spowodowane wahaniami temperatury i wilgotności względnej w pomieszczeniu. Pod ich wpływem drewno rozszerza się lub kurczy. Efekt ten jest zminimalizowany dzięki różnym rodzajom drewna i różnej orientacji włókien drzewnych.

Jak zachować piękno parkietu szewronowego przez długi czas

Aby długo cieszyć się nowym parkietem, należy używać wyłącznie produktów zatwierdzonych do jego czyszczenia. Wystarczy zmieść kurz i luźne zanieczyszczenia. W przypadku bardziej intensywnego czyszczenia należy dodać specjalny środek czyszczący do wody w mopie zgodnie z instrukcjami producenta i przecierać nim podłogę, aż będzie wilgotna. Zbyt duża wilgotność jest szkodliwa. Jeśli więc na podłogę zostanie rozlany płyn, należy go jak najszybciej wytrzeć. Do czyszczenia parkietu nie należy używać urządzeń czyszczących z gorącą wodą. Oprócz wilgoci, głównymi wrogami każdego parkietu są piasek i drobne kamienie. Zadbaj więc o to, aby w pierwszej kolejności nie trafiały na podłogę, używając mat zatrzymujących brud. Należy pamiętać, że parkiet ciemnieje pod wpływem światła słonecznego. Jest to normalna reakcja drewna, a nie wada materiałowa lub produkcyjna.