Izolacja akustyczna z ogrzewaniem podłogowym

Dobra izolacja jest również niezbędna w przypadku systemów ogrzewania podłogowego

Nawet w przypadku podłóg winylowych na ogrzewaniu podłogowym bezwzględnie konieczne jest zastosowanie dobrego podkładu o wysokim poziomie izolacji akustycznej od dźwięków uderzeniowych i chodzenia. Dotyczy to zarówno podłóg laminowanych układanych na ogrzewaniu podłogowym, jak i parkietów układanych na ogrzewaniu podłogowym.

Jedynie w przypadku płytek kamiennych lub podłóg korkowych można obejść się bez izolacji, nawet jeśli mieszka się w bliskim sąsiedztwie. Podłoga korkowa posiada własną izolację akustyczną i wydaje niewiele dźwięków, gdy się po niej chodzi. Płytki kamienne są twarde i nie można ich zawilgocić.

Pokaż filtry Filtry

Produkty 24

Zobacz jako Wyłącz tryb Experience Mode Włącz tryb Experience Mode

Produkty 24

Zobacz jako Wyłącz tryb Experience Mode Włącz tryb Experience Mode
Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne - jaki podkład wybrać?

W ostatnich latach popularność ogrzewania podłogowego (FBH) stale rośnie. Dzieje się tak dlatego, że komfort ogrzewania jest coraz większy, a w samym domu wystarczy zainstalować tylko kilka grzejników.

FBH są szczególnie popularne w przypadku pokryć podłogowych, takich jak podłogi winylowe, laminaty i parkiety. Wykładziny podłogowe drewniane lub drewnopodobne często z natury nie są zbyt izolujące, dlatego pod nimi należy zainstalować izolację akustyczną.

Dźwięk uderzeniowy powstaje, gdy podłoga styka się z poruszającymi się przedmiotami. Dotyczy to zarówno wirującej pralki, jak i chodzenia po laminacie w butach na wysokich obcasach.

Aby dobrze połączyć izolację akustyczną i ogrzewanie podłogowe, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów.

Właściwy podkład przy ogrzewaniu podłogowym pozwala na swobodne przenikanie ciepła

Nie każda wykładzina podłogowa wymaga izolacji akustycznej. Jeśli jest to na przykład wykładzina dywanowa, nie jest potrzebna dodatkowa izolacja. Inaczej jest w przypadku laminatu i ogrzewania.

Większość podłóg laminowanych nie posiada zintegrowanej izolacji dźwięków uderzeniowych. Dlatego niezbędne są odpowiednie podkłady i FBH.

W przypadku winylu i parkietu w systemie grzewczym obowiązują te same zasady, co w przypadku laminatu. Jednak izolacja termiczna ogrzewania podłogowego może również prowadzić do zmniejszenia emisji ciepła.

Dlatego konieczne jest zastosowanie izolacji akustycznej o niskim oporze cieplnym. Dzięki temu przytulne ciepło ogrzewania podłogowego może przenikać (prawie) bez przeszkód. Dzięki temu w pomieszczeniu jest przyjemnie i przytulnie, a stopy pozostają ciepłe.

Dobra izolacja jest również niezbędna przy ogrzewaniu podłogowym

W przypadku podłóg winylowych na podłodze FBH bezwzględnie konieczne jest zastosowanie dobrego podkładu z wysoką izolacją akustyczną i izolacją od dźwięków chodzących. Dotyczy to zarówno laminatu układanego na ogrzewaniu podłogowym, jak i parkietu układanego na ogrzewaniu podłogowym.

Zalety i wady izolacji akustycznej odgłosu kroków w przypadku pokryć podłogowych, takich jak parkiet i ogrzewanie podłogowe

Na pytanie o zalety i wady izolacji akustycznej dla winylu lub izolacji akustycznej dla laminatu i parkietu można odpowiedzieć bardzo szybko. Jeśli chcesz ułożyć podłogę jako podłogę pływającą, zawsze potrzebujesz dobrego, solidnego podkładu.

Funkcja specjalna z FBH. Podkład musi umożliwiać swobodne przenikanie ciepła z ogrzewania i nie może pełnić funkcji izolacyjnej. Na stronie parkettkaiser.de można znaleźć odpowiedni podkład do ogrzewania podłogowego.

Wybierając odpowiednią matę, można zaoszczędzić około 100 EUR - 200 EUR kosztów ogrzewania rocznie w przeciętnym gospodarstwie domowym. Tak więc podkład sam się opłaca.

Na co należy zwrócić uwagę przy izolacji dźwięków uderzeniowych i ogrzewaniu podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe jest praktyczne i przyjemne. Jeśli świadomie zdecydujemy się na system ogrzewania podłogowego, należy upewnić się, że zainstalowana izolacja akustyczna ma opór cieplny 0,01 - 0,03.

Ciężkie maty wykonane ze zdrowej kombinacji minerałów i naturalnego kauczuku/lateksu są tutaj pierwszym wyborem i wyraźnie zmniejszają koszty ogrzewania. Izolacja akustyczna od dźwięków uderzeniowych wykonana z tak zwanego PU-M jest również bardzo odpowiednia do instalacji w systemach ogrzewania podłogowego.

Podkłady wykonane z pianek PE o wysokiej gęstości (PEHD lub UHDPE) są nadal dopuszczalne do instalacji na ogrzewaniu podłogowym (3 z 5 gwiazdek). Podkłady z pianek XPS są nieodpowiednie, ponieważ mają działanie izolacyjne i w efekcie ogrzewasz piwnicę, zanim ogrzeje się salon.