Kup online izolację przeciwdźwiękową | Podkłady redukujące dźwięk kroków

Izolacja akustyczna - decydująca o relaksie w mieszkaniu

Izolacja od dźwięków uderzeniowych staje się coraz ważniejsza, ponieważ coraz większą popularnością cieszą się pływające pokrycia podłogowe, takie jak winyl, laminat i parkiet. W nowych budynkach jest ona obowiązkowa, w starych powinna być zainstalowana najpóźniej podczas kolejnego remontu piętra.

Dlaczego odgłosy uderzeń i chodzenia są problemem w przypadku podłóg pływających?
Podłogi te zawsze trochę się odbijają, przez co działają jak ciało rezonujące dla dźwięku. Dźwięk uderzenia jest wzmacniany i przenoszony na strop. Może to być przyczyną znacznych uciążliwości akustycznych dla sąsiadów lub lokatorów mieszkających poniżej. Jeśli złożą skargę, możesz być zobowiązany do naprawienia sytuacji.

Z reguły trzeba wtedy najpierw usunąć podłogę, aby można było zamontować odpowiednią izolację akustyczną. Mimo że podłogi winylowe, laminowane i parkietowe są przyjemne pod innymi względami, należy zawczasu pomyśleć o akustyce pomieszczenia. Jest to znacznie tańsze i mniej stresujące niż późniejsze poprawianie.

Pokaż filtry Filtry

Produkty 26

Zobacz jako Wyłącz tryb Experience Mode Włącz tryb Experience Mode

Produkty 26

Zobacz jako Wyłącz tryb Experience Mode Włącz tryb Experience Mode
Co to jest dźwięk uderzeniowy i dźwięk kroczący?

W związku z akustyką pomieszczeń często można spotkać się z dwoma terminami: "dźwięk uderzeniowy" i "dźwięk kroczący". Odgłosy chodzenia to dźwięki generowane przez ruch ludzi lub zwierząt, a także przez pracę pralek itp.

Słychać ją w samym pomieszczeniu, np. jako stukot obcasów na parkiecie. Jeśli dźwięk jest przenoszony do sąsiednich pomieszczeń, staje się dźwiękiem uderzeniowym. W przypadku izolacji akustycznej od dźwięków uderzeniowych zawsze uzyskuje się również redukcję odgłosu kroków. Jednak te dwie redukcje dźwięku nie są sobie równe.

Różne rodzaje materiałów izolacyjnych

Materiał izolacji akustycznej może być wykonany z materiałów naturalnych, takich jak płyty z włókna drzewnego lub korek, albo z tworzywa sztucznego.

Płyty z włókien drzewnych składają się ze sproszkowanych odpadów drzewnych, które są podgrzewane i prasowane w płyty. W procesie tym wykorzystywane są własne kleje drewna. Płyty te w 100% nadają się do recyklingu.

Ich tłumienie dźwięków uderzeniowych jest znacznie niższe niż w przypadku korka czy tworzyw sztucznych. Jednak dość dobrze izolują one odgłosy kroków.

Są one stosunkowo tanie w zakupie. Ze względu na ich zdolność do pochłaniania wody przy wysokiej wilgotności i oddawania jej przy niskiej wilgotności, mają one również pozytywny wpływ na klimat w pomieszczeniach. Ten materiał izolacyjny nie nadaje się jednak do wilgotnych pomieszczeń, takich jak łazienki czy kuchnie. Płyty pęczniałyby na skutek wchłaniania (zbyt dużej) ilości wilgoci.

Korek, dzięki swojej naturalnej strukturze, jest dobrym izolatorem dźwięku. Wytwarza się go z kory dębu korkowego.

Pęcherzyki powietrza zamknięte w materiale tłumią odgłosy kroków. Oznacza to, że hałas podczas chodzenia jest mniejszy, a tym samym mniejszy jest hałas uderzeniowy. Korek w 100 % nadaje się do recyklingu.

Ten materiał izolacyjny jest dostępny zarówno w postaci płyt, jak i rolek. Izoluje ona nie tylko dźwięk, ale również ciepło. Dlatego też korka nie należy układać na systemach ogrzewania podłogowego.

Materiał ten nie nadaje się również do stosowania w wilgotnych pomieszczeniach. Ze względu na wilgoć łatwo by tam pleśniały.

Materiały do izolacji akustycznej wykonane z tworzyw sztucznych to maty z pianki polietylenowej (maty z pianki PE), folia PE lub płyty z pianki polistyrenowej. Stosowane tu folie PE nie są identyczne z foliami stosowanymi jako bariery paroszczelne (ochrona przed wilgocią).

Te materiały izolacyjne są oferowane w różnych grubościach w postaci rolek lub arkuszy. Obowiązuje następująca zasada: im grubszy materiał, tym lepsza izolacja akustyczna.

Maty z pianki PE mogą mieć zintegrowaną barierę paroszczelną. Niestety, te tworzywa sztuczne nie nadają się w 100 % do recyklingu. Ich cena waha się od 1 €/m² do 10 €/m².

Styropianowy materiał izolacyjny nie nadaje się do montażu na ogrzewaniu podłogowym. Maty z pianki PE, folie PE i maty styropianowe mogą być również stosowane w pomieszczeniach wilgotnych.

Podkłady z pianki ciężkiej są mieszaniną tworzyw sztucznych i materiałów mineralnych. Zaletą tego materiału izolacyjnego jest to, że izoluje on dźwięk, ale nie ciepło. Dlatego idealnie nadaje się do instalacji nad systemami ogrzewania podłogowego.

Jaka izolacja do jakiej wykładziny podłogowej?

Ogólna zasada mówi, że im bardziej sztywna wykładzina podłogowa, tym lepsza musi być izolacja akustyczna. Podłogi winylowe i podłogi dekoracyjne mają zatem najniższe wymagania izolacyjne. Ich miękki materiał sam w sobie działa jak izolator dźwięku.

W związku z tym do izolacji akustycznej w przypadku tych wykładzin podłogowych wystarcza zwykle cienka warstwa PE. Kliknięcie na płytę winylową może być jednak również trudniejsze. W takim przypadku wymagana jest grubsza izolacja. Należy zwracać uwagę na instrukcje producenta.

Wszystkie materiały z wyjątkiem folii PE nadają się do montażu pod laminatami i parkietami. Nie zaleca się również stosowania pianki PE. Pęcherzyki powietrza spłaszczyłyby się po kilku miesiącach. Wtedy nie ma już żadnej izolacji akustycznej.

Przy wyborze izolacji ważne jest, aby materiał miał odpowiednią grubość. Ponadto w przypadku montażu nad ogrzewaniem podłogowym lub w pomieszczeniach wilgotnych należy upewnić się, że materiał jest do tego odpowiedni.

Jeśli wykładzina podłogowa jest układana na podłożu mineralnym, takim jak jastrych lub beton, należy koniecznie zainstalować paroizolację. W praktyce istnieje wiele materiałów akustycznych, które już to zawierają. ALE: W przypadku montażu na podłogach niemineralnych, takich jak stare podłogi drewniane, nie wolno instalować bariery paroszczelnej.

Wilgoć resztkowa musi mieć możliwość wydostania się z drewnianej podłogi. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że podłoga z czasem ulegnie rozkładowi.

Właściwa izolacja akustyczna jest niezwykle ważna. W żadnym wypadku nie należy na tym oszczędzać. Błędy w izolacji akustycznej można później skorygować tylko z trudem i dużym nakładem kosztów.

Materiały te są dostępne na stronie Parkettkaiser

Firma Parkett Kaiser posiada w swojej ofercie szeroką gamę materiałów akustycznych:

 • Polistyren w rolkach z wbudowaną paroizolacją.

 • Podkłady izolacyjne EPS z barierą paroszczelną jako panele składane

 • Podkłady z pianki PE

 • Płyty z włókna drzewnego

 • Materiał izolacyjny z korka w rolkach

 • Maty z grubej pianki

Najważniejsze właściwości w skrócie
 • Tłumienie dźwięków chodzących - płyty pilśniowe i korek: 3%

 • Redukcja odgłosu kroków - styropian: 15%

 • Redukcja odgłosu kroków - pianka PE: od 16% do 20%.

 • Redukcja odgłosu chodzenia - mata z pianki ciężkiej: od 35% do 45

 • Redukcja dźwięku uderzenia: od 16 dB do 20 dB, w zależności od materiału

 • Wyrównuje niewielkie nierówności podłogi

 • Opór cieplny: w zależności od rodzaju i grubości materiału: 0 do 0,23 Km²/W

 • testowane na obecność substancji szkodliwych

 • Koszty: od 1 do 10 €/m².

Na co należy zwrócić uwagę przy ogrzewaniu podłogowym?

W przypadku ogrzewania podłogowego należy upewnić się, że łączny opór cieplny paroizolacji, materiału izolacji akustycznej i wykładziny podłogowej nie jest zbyt duży. Im większy jest ten opór, tym lepsza jest izolacja cieplna. Jednak w tym przypadku jest to niepożądane, ponieważ ciepło z ogrzewania podłogowego powinno przenikać przez wykładzinę podłogową do pomieszczenia.

Z reguły opór powinien być mniejszy niż 0,15 Km²/W. Podkłady z ciężkiej pianki, które nie izolują ciepła, są idealne dla parkietów i paneli. W przypadku podłóg winylowych i designerskich podkłady te są zwykle zbyt grube. W takich przypadkach zaleca się stosowanie materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych, takich jak folia PE.

Materiały izolacyjne wykonane z produktów naturalnych, takich jak drewno lub korek, nie nadają się do instalacji nad ogrzewaniem podłogowym ze względu na ich dobre właściwości termoizolacyjne.

Montaż izolacji akustycznej od dźwięków uderzeniowych

Przed przystąpieniem do układania należy sprawdzić podłoże. Muszą być czyste, suche, odporne na naprężenia i nacisk oraz równe. Należy upewnić się, że wilgotność budynku (nowy budynek) lub wilgotność resztkowa (stary budynek) nie jest zbyt wysoka.

W razie wątpliwości należy zwrócić się do specjalisty. Materiał akustyczny układa się nad barierą paroszczelną i pod wykładziną podłogową.

W przypadku materiału w rolkach: Rozwinąć materiał izolacyjny na podłodze. Przyciąć materiał nożem do cięcia. Poszczególne paski materiału powinny być ze sobą połączone.

Użyj taśmy klejącej, aby zapobiec zsuwaniu się pasków. Po ułożeniu materiału izolacyjnego można od razu przystąpić do układania wykładziny podłogowej.

W przypadku płyt do izolacji akustycznej: Płyty należy układać stykowo. Sklej deski taśmą, aby zapobiec ich przesuwaniu się. Do przycinania desek na wymiar najlepiej używać noża do cięcia. Gdy cała powierzchnia zostanie pokryta materiałem izolacyjnym, należy rozpocząć układanie wykładziny podłogowej.

Jeśli materiał izolacyjny ma być przechowywany przez dłuższy czas, należy upewnić się, że jest on przechowywany w chłodnym, suchym miejscu i chroniony przed promieniowaniem UV.