HARO Parkiet

 

Parkiet Haro odwiodącego producenta parkietów

W czasach boomu ekologicznego i ugrupowania Lohas (Lifestyles of Health and Sustainability), gdzie zrównoważony, zdrowy i świadomy styl życia stał się głównym celem, nastąpił powszechny powrót do środowiska życia bliskiego naturze.

Parkiet Haro


Parkiet Haro jest dostępny zarówno w wersji do klejenia, jak i z systemem łączenia na zatrzask do montażu pływającego. To, który wariant jest bardziej odpowiedni dla Ciebie, zależy nie tylko od Twoich umiejętności rzemieślniczych, ale także od planowanego miejsca użytkowania.

W pełni klejony parkiet wytwarza mniej dźwięków uderzeniowych. Odgłosy chodzenia i uderzania są wzmacniane przez przestrzeń powietrzną pomiędzy podkładem a parkietem, która służy jako pudło rezonansowe, gdy parkiet jest układany jako podłoga pływająca. Po sklejeniu brakuje tej komory rezonansowej.

Dlatego parkiet klejony jest cichszy. Z drugiej strony, klejony parkiet Haro można usunąć tylko z dużym wysiłkiem. Z kolei parkiet ułożony w systemie zatrzaskowym można łatwo usunąć.

Parkiet z podkładem izolacyjnym nie nadaje się do klejenia. Informacje na temat rodzaju instalacji, do których nadaje się parkiet, można znaleźć w opisie produktu Parkett Kaiser.

Liczne wykończenia powierzchni zwiększają możliwości aranżacyjne parkietu Haro

W zależności od sposobu wykończenia powierzchni deski parkietowej, uzyskuje się zupełnie inny efekt wizualny i dotykowy. Dzięki Haro Parquet masz wybór pomiędzy:

 • zbudowany: Parkiety Haro są obrabiane za pomocą specjalnych szczotek. W ten sposób powstaje struktura powierzchni.
 • struktura retro: Ten zabieg nadaje parkietowi wygląd zużytego. Parkiet wygląda tak, jakby był używany od lat.
 • retro struktura 3D: obróbka nadająca parkietowi nie tylko wygląd użytkowy, ale także historyczny.
 • Ulga zorganizowana: Zapewnia wyjątkowo naturalny wygląd parkietu z zauważalnymi wysokimi i niskimi tonami na powierzchni.
 • Strugane: obróbka drewna za pomocą strugarki powoduje, że na powierzchni pojawiają się wyraźnie zauważalne wysokości i głębokości.

Parkiet Haro jest przyjazny dla środowiska

Parkiet Haro jest oznaczony znakiem "Błękitny Anioł" jako produkt przyjazny dla środowiska i o niskiej emisji. Ponadto certyfikaty PEFC i FEP potwierdzają, że drewno do produkcji tego parkietu pochodzi ze zrównoważonej gospodarki leśnej. Znak WKI oznacza, że ta podłoga została przebadana pod kątem zawartości substancji szkodliwych zgodnie z wytycznymi Niemieckiego Instytutu Techniki Budowlanej.

Certyfikat ISO1401 świadczy również o jakości środowiska. A propos, ten parkiet jest produkowany w Niemczech.

Oto jak należy przygotować montaż parkietu Haro

 • Należy dać parkietowi Haro 48 godzin na zaaklimatyzowanie się w pomieszczeniu. W tym celu nieotwarte opakowania należy położyć płasko na podłodze w pomieszczeniu.
 • Czy planują Państwo układanie parkietu w sposób pływający? W takim przypadku należy przewidzieć dylatacje po 10 m długości lub 10 m szerokości.
 • Zaopatrz się w odpowiednią liczbę klinów dystansowych u wyspecjalizowanego sprzedawcy. Będą one potrzebne do stworzenia równomiernej szczeliny dylatacyjnej na ścianach.
 • Podłoże, na którym ma być ułożony parkiet, musi być czyste, twarde, suche i równe.
 • Przy układaniu na jastrychu wilgotność resztkowa nie może przekraczać następujących wartości:
  Jastrych cementowy i cementowo-płynny bez ogrzewania podłogowego: 2 % CM
  Siarczan wapnia i jastrych z siarczanem wapnia bez ogrzewania podłogowego: 0,5 % CM
  Cementowe i cementowe wylewki podłogowe z ogrzewaniem podłogowym: 1,8 % CM
  Siarczan wapnia i płynny jastrych siarczanowy z ogrzewaniem podłogowym: 0,3 % CM
 • Przy zakupie parkietu należy dodać od 5% do 10% do obliczonej ilości. Podczas układania parkietu zawsze pozostają ścinki.
 • Na przejściach parkietu z jednego pomieszczenia do drugiego potrzebne są profile przejściowe. Składają się one z szyny dolnej i szyny górnej. Szynę dolną należy zamocować przed ułożeniem parkietu.

Jak przykleić parkiet Haro

Zaczynasz od ułożenia podłogi w rogu pomieszczenia. Należy pozostawić szczelinę dylatacyjną o szerokości ok. 2 mm na każdy metr szerokości pomieszczenia w stosunku do ścian. Aby wyrównać szczeliny dylatacyjne, należy użyć klinów dystansowych.
Ułóż pierwsze trzy rzędy (bez kleju!). Ułóż pierwszy rząd i połącz je ze sobą na końcu główki. Drugi rząd rozpocznij od reszty pierwszego rzędu. W ten sposób automatycznie uzyskuje się przesunięcie o ok. 1/3 długości deski.
Wcisnąć deski z drugiego rzędu wzdłuż od góry w deski z pierwszego rzędu i dokładnie je docisnąć. Po ułożeniu trzech rzędów należy ostrożnie rozebrać je ponownie.

Teraz nadszedł czas na sklejenie płyt. W tym celu należy nanieść klej na podłoże w trzech rzędach za pomocą szpachelki. Następnie należy odczekać około 20 minut, aż klej stwardnieje. Teraz ułóż przygotowane trzy rzędy na warstwie kleju. Następnie obciążyć je nieotwartymi paczkami parkietu.

Na koniec należy usunąć kliny dystansowe i zamontować listwy przypodłogowe oraz górne szyny profili przejściowych.

Jak układa się parkiet jako podłogę pływającą?

W przypadku instalacji pływającej należy zainstalować izolację dźwięków uderzeniowych. Przestrzeń pomiędzy luźno ułożonym parkietem a podłożem działa jak ciało rezonujące dla dźwięku uderzeniowego. W przypadku podkładów mineralnych potrzebna jest również paroizolacja.

Jest to cienka folia, która zapobiega przenikaniu wilgoci z podłoża do parkietu. Przed przystąpieniem do układania podłogi należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi instalacji podanymi przez producenta!
Zacznij w rogu pomieszczenia i ułóż pierwszy rząd tak, aby elementy były połączone ze sobą w części czołowej. W tym celu należy wsunąć drugi element do pierwszego pod kątem od góry, a następnie ostrożnie docisnąć go w dół. Prawdopodobnie trzeba będzie przyciąć na długość ostatni element pierwszego rzędu.
Pozostałość należy wykorzystać jako pierwszy element drugiego rzędu. Spowoduje to automatyczne uzyskanie wymaganego przesunięcia między wierszami. Powinna to być mniej więcej jedna trzecia długości deski. Elementy drugiego i wszystkich następnych rzędów można również wcisnąć podłużnie pod kątem od góry do poprzedniego elementu, a następnie docisnąć je w dół.

W przypadku tego typu instalacji należy również zachować szczelinę dylatacyjną dookoła. Ostatnim etapem jest zamontowanie listew przypodłogowych i szyn górnych profili przejściowych lub wyrównawczych.

Co sprawia, że parkiet Haro jest tak atrakcyjny?

 • Ze względu na korzystne właściwości termiczne, parkiet jest zawsze ciepły pod stopami.
 • Idealny do pomieszczeń mieszkalnych
 • Trwały i odporny na zużycie
 • Pochłanianie hałasu
 • Parkiet jest higieniczny i łatwy do czyszczenia. Jest to szczególnie interesujące ze względu na stale rosnącą liczbę osób cierpiących na alergie, a dla właścicieli zwierząt jest to naprawdę czysta sprawa.
 • Parkiet jest ponadczasowo nowoczesny. Zwłaszcza, że największy niemiecki producent parkietów ma do zaoferowania ogromny wybór różnych parkietów.


Haro i jego ogromny wybór parkietów

Parkiet Haro jest dostępny w wersji dwuwarstwowej i trójwarstwowej. Wariant dwuwarstwowy oznacza, że deski składają się z warstwy górnej (warstwa użytkowa) i warstwy nośnej.

Są one przyklejane w tradycyjny sposób. Ponieważ drewno jest produktem naturalnym, kurczy się lub rozszerza w zależności od pory roku. Te właściwości materiału są bardziej widoczne w przypadku podłóg z drewna litego niż w przypadku parkietu wielowarstwowego.

Parkiet wielowarstwowy to nowoczesny rodzaj podłogi z desek, którego trójwarstwowa struktura składa się z warstwy użytkowej / warstwy nośnej / warstwy spodniej. Ponieważ grubość materiału wynosi tylko 2,5 milimetra, środowisko jest chronione dzięki mniejszemu zużyciu zasobów, a materiał "pracuje" znacznie mniej przy wahaniach temperatury.
Warstwa użytkowa składa się z wysokiej jakości drewna egzotycznego i może być szlifowana w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wad. Pod nią znajduje się warstwa środkowa i ewentualnie trzecia, która jest wykonana z miękkiego drewna i poprawia stabilność.
Ta stabilna konstrukcja wielowarstwowa umożliwia układanie tak zwanego połączenia typu "click", czyli tak popularnego dziś parkietu typu "click", który może być układany w dość łatwy sposób nawet przez laików.W przypadku parkietu gotowego powierzchnia parkietu jest już obrobiona i można po niej bezpośrednio chodzić, niezależnie od tego, czy jest to parkiet wielowarstwowy czy lity.Ponadto istnieje kilka wariantów parkietu i rodzajów drewna, które są szczególnie interesujące ze względu na swój wygląd i efekt przestrzenny. Na przykład podłoga z desek Haro i podłoga ze statków Haro.

Szerokie deski Haro

W przypadku desek Haro, deski są cięte na długość bali. Stosuje się deski o szerokości około 18 cm i grubości 1,35 cm, ale dostępne są również deski o innych długościach i szerokościach.
Wyszukane podłogi z desek, takie jak dębowe deski Haro, są łączone na zatrzask, dzięki czemu deski są układane wzdłuż osi podłużnej pomieszczenia.
Parkiet Haro 4000 jest dostępny w jasnym i ciemnym dębie, orzechu i buku w różnych kolorach i rodzajach obróbki powierzchni.

Haro 4000 podłoga statku

Ten klasyczny wzór parkietu mimowolnie przywodzi na myśl deski okrętowe, które nadają się do niemal każdego pomieszczenia.

Podłogi na statku Haro generalnie wprowadzają spokój i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się dłuższe. Podłogi okrętowe Haro są również dostępne w wielu rodzajach i kolorach w parkiecie dębowym. Oprócz parkietu dębowego w ofercie znajdują się inne ciekawe gatunki drewna, takie jak m.in. klon.