Podkład izolacyjny Bariera przeciwwilgociowa

Jeśli czytałeś już o wykładzinach podłogowych, prawdopodobnie spotkałeś się również z pojęciem bariery przeciwwilgociowej. Wielu producentów podłóg zaleca, a nawet wymaga jej stosowania w przypadku instalacji na podłożach mineralnych. Innym określeniem jest paroizolacja. Ale co się za tym kryje? Bariera przeciwwilgociowa lub paroizolacyjna to folia z tworzywa sztucznego, która izoluje wykładzinę podłogową od podłoża w taki sposób, że wilgoć nie może się podnieść.

Pokaż filtry Filtry

Produkty 13

Zobacz jako Wyłącz tryb Experience Mode Włącz tryb Experience Mode
Ewifoam Dampfbremse Aqua-Stopp-Folie PE 30
Dostępne
Tylko 30,00 m² na stanie!

Produkty 13

Zobacz jako Wyłącz tryb Experience Mode Włącz tryb Experience Mode
Na co należy zwrócić uwagę przy układaniu podłogi?

W przypadku układania wykładziny podłogowej na podłożu mineralnym lub na wodonośnym systemie ogrzewania podłogowego konieczna jest bariera przeciwwilgociowa. Podłoże mineralne oznacza na przykład posadzkę betonową, jastrych cementowy lub jastrych na bazie siarczanu wapnia.

Podłogi te zawsze zawierają większe ilości wody. Chociaż większość z nich ciemnieje i wysycha, zawsze pozostaje osad. Jeśli wykładzina podłogowa wchłonie wilgoć z tych podkładów lub z ogrzewania podłogowego, mogą powstać spoiny, a podłoga może się nadmiernie rozszerzać. W związku z tym podłoga zostanie uszkodzona.

Jednak w przypadku montażu na podłodze drewnianej sytuacja jest inna. Drewno jest materiałem "oddychającym", tzn. absorbuje wilgoć, gdy wilgotność otoczenia jest wysoka. Jeśli wilgotność otoczenia spada, drewno uwalnia wilgoć. Jeśli na drewnianej podłodze zostanie zamontowana bariera paroszczelna, mechanizm ten zostanie wyeliminowany.

W rezultacie drewniana podłoga staje się niestabilna, a w skrajnych przypadkach kruszy się. Jednak w takim przypadku zniszczyłoby to fundament wykładziny podłogowej. Oznacza to, że w tym przypadku nie wolno stosować izolacji przeciwwilgociowej.
Izolację przeciwwilgociową można kupić w firmie Parkettkaiser jako pojedynczy element w postaci cienkiej folii PE lub jako produkt łączony. W przypadku produktu łączonego, izolacja przeciwwilgociowa jest połączona z izolacją od dźwięków uderzeniowych. Pozwala to zaoszczędzić na pracach instalacyjnych, ponieważ pomijany jest jeden etap.

Kilka terminów technicznych, z którymi będziesz się często spotykać

Wilgotność resztkowa:

Świeżo ułożony lub wylany jastrych musi schnąć przez kilka tygodni, zanim będzie można na nim położyć podłogę. Czas schnięcia może wynosić do 8 tygodni, a w niektórych przypadkach nawet dłużej. Zależy to od warunków środowiskowych.

Użycie osuszacza powietrza może przyspieszyć ten proces. W przypadku ogrzewania podłogowego protokół ogrzewania musi być wykonany co najmniej raz. Wilgoć pozostająca w podłodze po wyschnięciu to wilgoć resztkowa.
Nie może ona przekraczać następujących wartości dla nieogrzewanej podłogi (metoda CM):

 • Wykładziny elastyczne, np. winylowe: 2 % dla jastrychu cementowego - 0,5 % dla jastrychu na bazie siarczanu wapnia.
 • Tekstylne pokrycie podłogowe stanowiące barierę dla pary wodnej, np. wykładzina dywanowa: 2,5 % dla jastrychu cementowego - 0,5 % dla jastrychu na bazie siarczanu wapnia
 • Tekstylne wykładziny podłogowe przepuszczające parę wodną, np. wykładziny dywanowe: 3,0 % dla jastrychu cementowego - 1,0 % dla jastrychu na bazie siarczanu wapnia
 • Laminat: 2 % dla jastrychu cementowego - 0,5 % dla jastrychu na bazie siarczanu wapnia
 • Parkiet: 2 % dla jastrychu cementowego - 0,5 % dla jastrychu na bazie siarczanu wapnia

W przypadku jastrychu ogrzewanego wartości te są nieco bardziej rygorystyczne (metoda CM):

 • Wykładziny elastyczne, np. winylowe: 1,8 % dla jastrychu cementowego - 0,3 % dla jastrychu na bazie siarczanu wapnia
 • Tekstylne pokrycie podłogowe stanowiące barierę dla pary wodnej, np. wykładzina dywanowa: 1,8 % dla jastrychu cementowego - 0,3 % dla jastrychu na bazie siarczanu wapnia
 • Tekstylne wykładziny podłogowe przepuszczające parę wodną, np. wykładzina dywanowa: 3,0 % dla jastrychu cementowego - 1,0 % dla jastrychu na siarczanie wapnia
 • Laminat: 1,8 % dla jastrychu cementowego - 0,3 % dla jastrychu na siarczanie wapnia
 • Parkiet: 1,8 % dla jastrychu cementowego - 0,3 % dla jastrychu na siarczanie wapnia

Gotowość do pokrycia:
Określenie "gotowy do pokrycia" oznacza, że wilgotność resztkowa jastrychu spadła do punktu, w którym można położyć wykładzinę podłogową.

Rodzaje jastrychów:

 • CT lub ZE = jastrych cementowy: najczęściej stosowany jastrych
 • CA = jastrych z siarczanem wapnia
 • MA = jastrych magnezytowy
 • Jastrych płynący = jastrych wylewany.
 • Jastrych grzewczy = jastrych, który zawiera ogrzewanie podłogowe
 • Wartość CM = wilgotność resztkowa zmierzona zgodnie z metodą CM = metoda pomiaru węglikiem wapnia.

Istnieje wiele innych rodzajów jastrychów, ale te wymienione powyżej są najczęściej używanymi określeniami.

W jaki sposób mierzona jest wartość CM?

Istnieje kilka metod pomiaru wilgotności resztkowej jastrychu. Mogą one przedstawiać różne wartości. Dlatego zawsze należy podać, jaką metodę zastosowano do pomiaru. Jednak tylko metoda CM jest prawnie wiążąca. Dlatego należy stosować tę metodę.
W celu wykonania pomiaru w jastrychu wykonuje się otwór o średnicy od 5 do 6 cm. Materiał jest pobierany z tego otworu, w miarę możliwości również z dołu. Jest on miażdżony młotkiem i umieszczany w stalowej butli ciśnieniowej. Następnie dodać węglik wapnia i energicznie wstrząsnąć butelką. Następnie butelkę odstawia się na kilka minut i ponownie energicznie wstrząsa. Przykręcane urządzenie pomiarowe wskazuje następnie wilgotność materiału.

Zmienia się to, jeśli paroizolacja ma być ułożona na ogrzewaniu podłogowym
W przypadku instalacji na ogrzewaniu podłogowym należy zawsze zwracać uwagę na opór cieplny. Wskazuje on, jak dobrze dany materiał izoluje ciepło. Im jest on większy, tym lepsza jest izolacja. Jednak w przypadku ogrzewania podłogowego ciepło ma przenikać przez materiał pokrycia do pomieszczenia. Dlatego w tym przypadku opór ten musi być jak najmniejszy. W tym przypadku liczy się łączny opór izolacji przeciwwilgociowej, izolacji od dźwięków uderzeniowych oraz wykładziny podłogowej. Wartość ta powinna być mniejsza niż 0,15 m²K/W. Wyznacza się ją, sumując poszczególne wartości.

Najważniejsze wartości charakterystyczne bariery przeciwwilgociowej
 • Bariera przeciwwilgociowa większa niż 75 m
 • Opór przewodzenia ciepła dla produktów przeznaczonych do instalacji na ogrzewaniu podłogowym: mniej niż 0,075 m²K/W
 • Opór przewodzenia ciepła w innych przypadkach: większy niż 0,075 m²K/W
 • Tłumienie dźwięków uderzeniowych dla produktów łączonych izolacja akustyczna i przeciwwilgociowa
 • Tłumienie hałasu kroków dzięki produktom kombi Izolacja akustyczna i przeciwwilgociowa
 • Wyrównanie nierówności podłogi (głównie w przypadku produktów combi)
 • Produkty Combi zwiększają stabilność połączeń między poszczególnymi elementami podłogi
 • wytrzymały
 • łatwa instalacja